Providing you the best range of sugar process enzyme, enzymes based biocide, glucose isomerase enzyme, dextranase enzyme, alpha amylase (high temp) and invertase enzyme with effective & timely delivery.
₹ 1500 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Amylase |
| Form | Powder |
| Enzyme Form | Powder |
| Application | Bakery |
| Usage/Application | Food Industries |
| Brand | Infinita Biotech |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Packaging Size | 25 Kg |
Biotechnology has contributed in increasing the Sugar processing efficiency and energy saving by virtue of hydrolytic Enzymes such as Dextranase and Amylase.
Hydrolytic enzymes are used as aids to sugar production and refining by removing materials which inhibit crystallization or cause high viscosity. In some parts of the world, sugar cane contains significant amounts of starch, which becomes viscous, thus slowing filtration processes and making the solution hazy when the sucrose is dissolved. This problem can be overcome by using the most thermostable Alpha Amylase Enzyme which is entirely compatible with the high temperatures and pH values that prevail during the initial vacuum evaporation stage of sugar production.
Other persistent problem involves dextran. A dextran is produced by the action of dextransucrase from Leuconostocmesenteroides on sucrose and found as a slime on damaged cane and beet tissue, especially when processing has been delayed in hot and humid climates. Dextran has the sucrose molecule as part of its structure and thus inhibit sucrose crystal growth.
This produces needle-like crystals which are not readily harvested by equipment designed for the approximately cubic crystals otherwise obtained. Dextran can produce extreme viscosity in process streams and even bring plant to a stop. Dextran problems are solved by the use of Dextranase Enzyme.
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Liquid |
| Form | Liquid |
| Application | Starch Processing |
| Enzyme Type | Multi Enzyme |
| Grade | Food Grade |
| Eco Certification | Organic |
| Packaging Size | 25 kg |
| Biodegradable | Yes |
| Formulation Type | Enzyme Blend |
| Certifications | Kosher, FSSAI, ISO, Halal |
| Origin Country | India |
| Shelf Life | 12 Months |
Minimum order quantity: 25 Kg
Our enzyme-based biocide is designed for mill sanitation, ensuring a cleaner process. It accelerates starch conversion into glucose through liquefaction and saccharification, without impacting the sugar manufacturing process.
Eco-Friendly
Prevents Fungi Growth
Prevents Bacteria Growth
₹ 4400 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Granules |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | FSSAI, ISO, Halal, Kosher |
| Origin Country | India |
| Shelf Life | 12 Months |
Minimum order quantity: 25 Kg
Yields High-Fructose Syrups From Glucose Syrups
Enhances Sweetness
Reduces Crystallization In Confectionery
₹ 3600 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Dextranase |
| Form | Liquid |
| Enzyme Form | Liquid |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | FSSAI, Halal, ISO, Kosher |
| Origin Country | India |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
Reduce Dextran Levels
Reduces Crystal Elongation
Reduces Water Consumption
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Liquid |
| Enzyme Type | Amylase |
| Form | Liquid |
| Activity | 5,00,000 U/g |
| Application | Sugar industry |
| Temperature Type | High Temp |
| Pack Size | 25 kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Declared Activity Unit | U/g |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | Halal, Kosher, ISO, FSSAI |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
Reduces Viscocity
Better Quality Sugar
Reduces Steam Consumption
₹ 21000 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Powder |
| Activity | 2,00,000 SU/g |
| Application | Honey Processing, Confectionery, Beverage |
| Packaging Type | Aluminium Poly Pouches |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Usage | Sucrose Inversion |
| Pack Type | Aluminium Poly Pouches |
| Pack Size | 25 Kg |
| Declared Activity Unit | SU/g |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | FSSAI, Kosher, ISO, Halal |
| Brand | Infinita Biotech |
Minimum order quantity: 25 Kg
Complete Inversion
Lower Dosage
No Side Products/Impurities Formation
Manisha Parmar (Asst. Manager)
Infinita Biotech Private Limited
B/5/21/22/23, Krishna Industrial Estate, Gorwa, Vadodara - 390016, Gujarat, India