We are a leading Manufacturer of baking food enzyme, transglutaminase enzyme powder, bromelain enzyme powder, food enzyme, transglutaminase enzyme and rennet enzyme from Vadodara, India.
₹ 3000 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Usage/Application | Bakery |
| Brand | Infinita Biotech |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Plastic Bag |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 7000 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Technical Grade |
| Form | Powder |
| Manufacturer | Intas Pharmaceuticals Ltd |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 3600 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 Kg |
| Usage/Application | Protein Digestion |
| Pack Type | Plastic Bag |
| Form | Powder |
| Brand | Infinita Biotech |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 1780 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Usage/Application | Food Industries |
| Brand | Infinita Biotech |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Plastic Bag |
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Transglutaminase |
| Enzyme Name | Transglutaminase |
| Enzyme Form | Powder |
| Form | Powder |
| Application | Dairy, Dietary Supplement, Bakery, Meat Processing |
| Grade | Food Grade |
| Source | Plant |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formulation Type | Single Enzyme |
Improves Texture
Thickens Dairy Intermediates
Reduced Serum Formation
₹ 6800 / Kg Get Latest Price
| Application | Dairy Products |
| Form | Powder |
| Packing Size | 25 kg |
| Certifications | Kosher, ISO, FSSAI, Halal |
Consistent Cheese Quality
Improves Texture and Flavor
Accelerates Cheese Ripening Process
₹ 8000 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Powder |
| Activity | 50000 U/g |
| Application | Dietary Supplement, Dairy |
| Pack Type | Aluminium Poly Pouch & Drum |
| Usage/Application | For Hydrolysing Lactose |
| Lactase Type | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Pack Size | 1 Kg and 25 Kg |
| Form | Powder |
| Brand | Infinita Biotech |
| Declared Activity Unit | ALU/g |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | Halal, Kosher, FSSAI, ISO |
Minimum order quantity: 25 Kg
Lactose-Free Milk Products
Improved Scoopability
Pleasant Mouthfeel
Manisha Parmar (Asst. Manager)
Infinita Biotech Private Limited
B/5/21/22/23, Krishna Industrial Estate, Gorwa, Vadodara - 390016, Gujarat, India