Leading Manufacturer of cellulase enzyme product, esterase enzyme and xylanase enzyme from Vadodara.
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Cellulase |
| Form | Powder & Liquid |
| Pack Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Shelf Life | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
Improves Ink Removal Rate
Fiber Modification
Brighter Final Pulp
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Pulp Grade | Mixed Paper |
| Enzyme Type | Esterase |
| Substance (GSM) | 80-120 GSM |
| Color | White |
| Form | Powder & Liquid |
| Pack Size | 25 kg |
| Application | pitch and stickies control |
| Shelf Life | 12 months |
Minimum order quantity: 25 Kg
Manages Sticky Substances
Improves Drainage
Enhances Paper Strength
₹ 1650 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder & Liquid |
| Enzyme Type | Xylanase |
| Xylanase Activity | 10000 U/g |
| Enzyme Form | Powder |
| Application Species | Pre-Bleaching |
| Application | Paper & Pulp |
| Inclusion Rate | 200 g MT |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Shelf Life | 12 Months |
| Certifications | FSSAI, Halal, ISO, Kosher |
| Origin Country | India |
| Certification | ISO, FSSAI |
Minimum order quantity: 25 Kg
Overcome Pre-Bleaching
Reduce Bleaching Cost
Better Pulp Properties
Manisha Parmar (Asst. Manager)
Infinita Biotech Private Limited
B/5/21/22/23, Krishna Industrial Estate, Gorwa, Vadodara - 390016, Gujarat, India