Offering you a complete choice of products which include glucose oxidase enzyme for bakery (powder), transglutaminase enzyme for bakery (powder), glucoamylase enzyme for bakery (powder), maltogenic amylase enzyme for bakery (powder), phospholipase enzyme for bakery (powder) and fungal xylanase enzyme for bakery (powder).
₹ 1800 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Powder |
| Application | Bakery |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | kg |
| Form | Powder |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | Kosher, ISO, Halal, FSSAI |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 325 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Transglutaminase |
| Enzyme Form | Powder |
| Application | Bakery |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | FSSAI, Halal, ISO, Kosher |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Amylase |
| Enzyme Form | Powder |
| Application | Starch Processing |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | Kosher, FSSAI, ISO, Halal |
Minimum order quantity: 25 Kg
Glucoamylase converts starches into fermentable sugars, improving dough handling, volume, and texture. It enhances crumb softness, moisture retention, and delays staling, extending shelf life and improving the freshness and quality of bread, cakes, and pastries.
₹ 2100 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Amylase |
| Enzyme Form | Powder |
| Application | Bakery |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage/Application | Bakery |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | ISO, Kosher, Halal, FSSAI |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 1600 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Lipase |
| Enzyme Form | Powder |
| Application | Bakery |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | Kosher, FSSAI, Halal, ISO |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
Phospholipase improves dough stability, gas retention, and machinability for better volume and uniform crumb structure. It enhances softness, reduces the need for chemical emulsifiers, and ensures cleaner formulations with consistent baked product quality.
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Enzyme Form | Powder |
| Application | Bakery |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | Halal, Kosher, FSSAI, ISO |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 1500 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Amylase |
| Enzyme Form | Powder |
| Application | Bakery |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | ISO, FSSAI, Kosher, Halal |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 1300 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Powder |
| Form | Powder |
| Application | Bakery |
| Protease Type | Neutral Protease |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | FSSAI, Halal, Kosher, ISO |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 3600 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Amylase |
| Form | Powder |
| Enzyme Form | Granules |
| Application | Brewery |
| Brand | Infinita Biotech |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 Kg |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 225 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Powder |
| Application | Starch Processing, Bakery |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | Halal, Kosher, ISO, FSSAI |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 749 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Lipase |
| Enzyme Form | Powder |
| Application | Bakery |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | ISO, FSSAI, Halal, Kosher |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Xylanase |
| Form | Powder |
| Enzyme Form | Powder |
| Application | Bakery |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Source | Bacterial |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | Kosher, FSSAI, Halal, ISO |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Improver Type | Enzyme-Based |
| Ingredients | Enzymes |
| Packaging Size | 25 kg |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 290 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Improver Type | Enzyme-Based |
| Packaging Size | 25 kg |
Manisha Parmar (Asst. Manager)
Infinita Biotech Private Limited
B/5/21/22/23, Krishna Industrial Estate, Gorwa, Vadodara - 390016, Gujarat, India