Pioneers in the industry, we offer starch processing enzyme, beta amylase enzyme, gluco amylase for saccharification, pullulanase enzyme, middle temperature alpha amylase and high temperature alpha amylase from India.
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Mixed Enzymes |
| Form | Powder |
| Enzyme Form | Powder |
| Application | Bakery |
| Usage/Application | Food Industries |
| Brand | Infinita Biotech |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Packaging Size | 25 Kg |
₹ 2200 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Beta Amylase |
| Form | Liquid |
| Enzyme Form | Liquid |
| Application | Starch Processing |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Grade | Food Grade |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Size | 25 kg |
| Brand | Infinita Biotech |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | ISO, FSSAI, Halal, Kosher |
| Origin Country | India |
| pH | 4.2 - 4.5 |
| Dose | 200g To 300g/metric ton of Starch |
| Reaction Time | 30 To 120 Min. |
Minimum order quantity: 25 Kg
Maltose Generation
De-branching Of Dextrins
Reduces Viscosity
₹ 550 / Kilogram Get Latest Price
| Activity | 50000 U/g |
| Application | Starch Processing |
| Pack Type | Drum |
| Usage | Saccharification |
| Packaging Size | 25, 50 and 100 Kg |
| Form | Liquid, Powder |
| Certifications | FSSAI, Kosher, ISO, Halal |
| Origin Country | India |
| Recommended Dose | 400 To 1000 gm/metric ton starch |
| Saccharification Time | 48 To 96 hours |
| Enzyme Form | Powder & Liquid |
Minimum order quantity: 25 Kilogram
High Glucose Syrup
Pullanase Activity
Thermal And Ph Stability
₹ 850 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Pullulanase |
| Application | Starch Processing |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | Kosher, ISO, Halal, FSSAI |
| Origin Country | India |
| Shelf Life | 12 Months |
| Enzyme Form | Powder & Liquid |
Minimum order quantity: 25 Kg
Reduces Viscosity in Processing
Improves Process Efficiency
Reduces Processing Time
₹ 600 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Amylase |
| Activity | 750000 u/g |
| Enzyme Form | Granules |
| Application | Bakery |
| Pack Type | Plastic Bag |
| Usage | Starch Reduction |
| Pack Size | 25 Kg |
| Brand | Infinita Biotech |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Density | 1.2-1.25g/L (at ambient) |
| Solubility | Water Soluble |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Liquid |
| Activity | 100000 U/g |
| Usage/Application | Food Industry |
| Application | Starch Processing |
| Brand | Infinita Biotech |
| Usage | Liquefaction |
| Pack Size | 25,50 and 100 Kg |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Aluminium Poly pouch |
| Liquefaction Time | 30 - 120 min. |
Minimum order quantity: 25 Kg
Reduces Viscosity
Dextrins Generation
Free Sugar Generation
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Liquid |
| Form | Liquid |
| Activity | 20000 U/g |
| Application | Starch Processing |
| Source | Bacillus licheniformis |
| Temperature Type | High Temp |
Manisha Parmar (Asst. Manager)
Infinita Biotech Private Limited
B/5/21/22/23, Krishna Industrial Estate, Gorwa, Vadodara - 390016, Gujarat, India