We are here to introduce different varieties of best grade breweries & malts. These are largely used in industries like detergent, fermentation, pharmaceutical, food, textile, paper and other industries. In addition to this, the said products are utilized for saccharification of partially processed dextrin or starch to glucose. Our offered products play an important role in food and beverage industries for fermentation processes. Breweries & malts can also be found in fine-chemical industries. These are appreciated for accurate proportion, longer shelf life, high efficiency and maximum purity. The said products contain high viscosity of starch slurry. Can be availed in different quantities.
₹ 550 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Liquid |
| Form | Liquid |
| Activity | 2400 GOPOD |
| Application | Brewing |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Infinita Biotech |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
Minimum order quantity: 25 Kg
These enzymatic products can be applied for the Maturation process in Brewery.
Antioxidant Properties
Enhances Beer Flavor
Enhances Beer Clarity
₹ 850 / Kilogram Get Latest Price
| Enzyme Type | Mixed Enzymes |
| Enzyme Form | Liquid |
| Form | Liquid |
| Application | Brewery |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Brand | Infinita Biotech |
| Formulation Type | Multi Enzyme |
| Origin Country | India |
| Shelf Life | 12 Months |
| Capacity | 100 Liters of cold water for 30 minute |
| Dose | 2-4 kg / Ton of solids |
Minimum order quantity: 25 Kilogram
₹ 850 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Powder |
| Activity | 0.2-0.4 kg / Ton of Grist during mashing |
| Application | Brewery |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Usage | Protein Digestion |
| Brand | Infinita Biotech |
Minimum order quantity: 25 Kg
Clarifies Beer Quickly
Reduces Haze Formation
Enhances Filtration Efficiency
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Beta Glucanase |
| Application | Brewery |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Brand | Infinita Biotech |
| Physical State | Liquid, Powder |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Usage | Food Industries |
| Shelf Life | 12 Months |
| Enzyme Form | Powder & Liquid |
Minimum order quantity: 25 Kg
Maximum extraction
Reduces Viscosity in Mash
Improves Wort Filtration Efficiency
₹ 1800 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Amylase |
| Form | Powder |
| Enzyme Form | Powder |
| Application | Bakery |
| Usage/Application | Bakery |
| Packaging Type | Box |
| Shelf Life | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5000 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Beta Glucosidase |
| Enzyme Form | Powder |
| Application | Brewery |
| Packaging Size | 25 kg |
| Origin Country | India |
| Shelf Life | 12 Months |
Minimum order quantity: 25 Kg
Manisha Parmar (Asst. Manager)
Infinita Biotech Private Limited
B/5/21/22/23, Krishna Industrial Estate, Gorwa, Vadodara - 390016, Gujarat, India