Prominent & Leading Manufacturer from Vadodara, we offer multi enzymes blend - for plant-growth, multi enzymes blend - for composting, multi enzymes blend - for agriculture and multi enzymes blend - for soil remmediation.
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Technical Content | Plant Growth |
| Enzyme type | Multi Enzyme Blend |
| Form | Powder |
| Species | Agriculture |
| Activity | 5000 U/g |
| Inclusion rate | 50 g/ton |
| Packaging size | 25 kg |
| Shelf life | 1 year |
Minimum order quantity: 25 Kg
Eco-Friendly
Multi Enzymes Complex
Suitable For All Crops
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Enzyme type | Multi Enzyme Blend |
| Application | Organic Waste Converter |
| Form | Powder |
| Inclusion rate | 50 g/ton |
| Color | White |
| Packaging size | 25 kg |
| Shelf life | 1 year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
Eco-Friendly
Multi Enzymes Complex
Accelerates Composting
₹ 3400 / Kg Get Latest Price
| Application | Agriculture |
| Form | Powder |
| Enzyme Type | Multi Enzyme Blend |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Package Size | 25 kg |
| Suitable Farming | Residue Free, Organic, Natural |
| Packing Type | Drum |
| Shelf Life | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Stabilizer Type | Lime |
| Application Area | Landfill Liner, Canal Lining |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage Dosage | 3-5 Kg / Ton of Soil |
| Color | Brown |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Shelf Life | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
Degrades Soil Contaminants
Multi Enzymes Complex
Soil Bioremediation
Manisha Parmar (Asst. Manager)
Infinita Biotech Private Limited
B/5/21/22/23, Krishna Industrial Estate, Gorwa, Vadodara - 390016, Gujarat, India