Pioneers in the industry, we offer neutral protease enzymes, xylanase poultry feed enzyme, bacterial alpha amylase enzyme, acid cellulase enzyme, transglutaminase enzyme product and protease enzyme product from India.
₹ 2600 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Powder |
| Activity | 50000 U/g |
| Application | Food, Feed |
| Protease Type | Neutral Protease |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | FSSAI, ISO, Kosher, Halal |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 1800 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Xylanase |
| Enzyme Form | Powder & Liquid |
| Form | Powder & Liquid |
| Usage | Broiler Feed |
| Application | Feed |
| Manufacturer | Infinita biotech |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Shelf Life | 1 year |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | ISO, Kosher, FSSAI, Halal |
| Origin Country | India |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
Improves Animal Gut Health
Releases Entrapped Nutrients
Improves Feed Efficiency
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Powder |
| Activity | 150000 U/g |
| Application | Food, Animal Feed |
| Packaging Size | 25 kg |
| pH Range | 5.5 - 8.0 |
| Declared Activity Unit | U/g |
| Certifications | FSSAI, ISO, Halal, Kosher |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 1800 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Acid Cellulase |
| Application | Food, Feed |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | ISO, Kosher, Halal, FSSAI |
| Origin Country | India |
| Shelf Life | 12 Months |
| Enzyme Form | Powder & Liquid |
Minimum order quantity: 25 Kg
Fibre Digestion
High Energy Generation
Improves Digestion In Animal
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Name | Protease |
| Form | Liquid |
| Grade | Pharma Grade |
| CAS Number | 9001-75-6 |
| Source | Microbial |
| Purity | ≥90% |
| Activity | ≤10000 U/g |
₹ 4600 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Powder |
| Form | Powder |
| Activity | 50000 U/g |
| Application | Food Processing |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Usage/Application | Food Industries |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Brand | Infinita Biotech |
₹ 22000 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Name | Protease |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Packaging Type | Aluminium Poly Pouch |
| Grade | Pharma Grade |
| Brand | Infinita Biotech |
| Usage | Pharma Industries |
| Physical State | Powder |
| Shelf Life | 12 months |
| source | Egg |
Minimum order quantity: 25 Kg
Antimicrobial Properties
Alternative To Chemical Antibiotics
Boost Immunity System
₹ 2500 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Alpha Galactosidase |
| Enzyme Form | Powder |
| Application | Feed, Food |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | ISO, FSSAI, Halal, Kosher |
| Shelf Life | 12 Months |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 3800 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Powder |
| Activity | 40000 U/g |
| Application | Bakery |
| Source | Bacillus amyloliquefaciens |
| Temperature Type | Medium Temp |
| Packaging Size | 30 kg |
| pH Range | 5.0 - 7.0 |
| Declared Activity Unit | U/ml |
| Formulation Type | Enzyme Blend |
Enhances Fermentation Process
Improves Bread Volume
Improves Crumb Texture
₹ 6400 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Powder |
| Activity | 5,00,000 HUT/g |
| Application | Food Processing |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Color | Brown |
| Packaging Type | Drum |
| Usage/Application | Protein Hydrolysis |
| Physical State | Powder |
| Form | Powder and Liquid |
Minimum order quantity: 25 Kg
We are the leading supplier of Protease Enzyme made available to our clients at competitive prices.
₹ 1350 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Powder |
| Form | Powder |
| Activity | 10000 U/g |
| Application | Food, Dairy |
| Source | Aspergillus niger |
| Lipase Type | Food |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | FSSAI, Halal, ISO, Kosher |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
Enhances Flavor
Accelerated Ripening
Suitable for Italian Cheeses
Manisha Parmar (Asst. Manager)
Infinita Biotech Private Limited
B/5/21/22/23, Krishna Industrial Estate, Gorwa, Vadodara - 390016, Gujarat, India