Pioneers in the industry, we offer multi enzymes blend - for improving the yield and clarification of fruit juices, pectinase liquid product, pectin methyl esterase, cellulase enzyme, pectinase enzyme and multi enzymes blend - for making red from India.
₹ 1800 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Protease |
| Enzyme Form | Granules |
| Application | Bakery |
| Grade | Food Grade |
| Source | Fungal |
| Packaging Size | 20 kg |
| Formulation Type | Single Enzyme |
₹ 1250 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Liquid |
| Form | Liquid |
| Activity | 5000 U/g |
| Application | Juice Processing |
| Source | Aspergillus niger |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| pH Range | 3.0 - 5.0 |
| Declared Activity Unit | U/g |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Mixed Enzymes |
| Enzyme Form | Liquid |
| Application | Juice Processing |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formulation Type | Enzyme Blend |
| Certifications | ISO, Halal, Kosher, FSSAI |
| Shelf Life | 12 Months |
Minimum order quantity: 25 Kg
De-Methylation
Pectin Degradation
Synergestic Action
₹ 900 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | cellulase food grade |
| Form | Powder |
| Pack Size | 25 kg |
| Packaging Type | Plastic Bags |
| Application Stage | Food grade |
| Brand | Infinta Biotech |
| Physical State | Powder |
Excellent Juice Yield
Breaks Cell Wall Structure Easily
Fast Viscosity Reduction
₹ 1250 / Kg Get Latest Price
| Activity | 100000 U/g |
| Application | Juice Processing, Wine Making, Fruit Processing |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Declared Activity Unit | U/g |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | ISO, Halal, Kosher, FSSAI |
| Country of Origin | Made in India |
| Enzyme Form | Liquid |
| Form | Powder |
Maximise Juice Yield
Better Filteration Rate
Enhanced Clarification
₹ 1500 / Kg Get Latest Price
| Enzyme type | Xylanase |
| Form | Liquid |
| Species | Poultry |
| Activity | 5000 U/g |
| Inclusion rate | 50 g/ton |
| Shelf life | 6 months |
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Powder |
| Activity | 1,50,000 U/g |
| Application | Wine Making |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Usage/Application | For Higher Juice Extraction |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Brand | Infinita Biotech |
Manisha Parmar (Asst. Manager)
Infinita Biotech Private Limited
B/5/21/22/23, Krishna Industrial Estate, Gorwa, Vadodara - 390016, Gujarat, India