Providing you the best range of pectinase feed enzyme, phytase enzyme powder, acid protease enzyme, beta glucanase product, fungal alpha amylase and alkaline protease enzyme with effective & timely delivery.
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Enzyme type | Xylanase |
| Form | Powder |
| Species | Poultry |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Moisture | 10 % (Max.) |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Brand | Infinita Biotech |
| Usage/Application | Cattle |
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Phytase Activity | 5000 U/g |
| Application Species | Poultry |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Brand | Infinita Biotech |
| Usage/Application | Cattle |
| Color | Light Brown |
| Shelf Life | 12 Months |
| Origin Country | India |
| Certification | FSSAI, ISO |
Minimum order quantity: 25 Kg
It catalysis the hydrolysis of indigestible phytic acid into organic form of phosphorus.
Phytic Acid Degradation
Improves Phosphorous Absorption
Increases Availability of Feed Nutrients
₹ 750 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Acid Protease |
| Application | Feed, Food |
| Pack Size | 25 kg |
| Grade | Food Grade |
| Source | Fungal |
| Packaging Size | 25 kg |
| pH Range | 4.0 - 5.0 |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | FSSAI, Halal, Kosher, ISO |
| Origin Country | India |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Enzyme Form | Powder & Liquid |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 1900 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Powder |
| Form | Powder |
| Activity | 150000 U/g |
| Application | Food, Animal Feed |
| Temperature Type | High Temp |
| Packaging Size | 25 kg |
| pH Range | 5.0 - 7.0 |
| Declared Activity Unit | U/g |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | ISO, Kosher, Halal, FSSAI |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Powder |
| Form | Powder |
| Activity | 100000 U/g |
| Application | Food, Feed |
| Protease Type | Alkaline Protease |
| Packaging Size | 25 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder & Liquid |
| Species | Poultry |
| Activity | 5000 U/g |
| Enzyme type | Multi enzyme |
| Packaging size | 25 kg |
| Shelf life | 1 year |
Minimum order quantity: 25 Kg
Better Nutrient Utilisation
Improve Feed Conversion
Improves Litter
₹ 900 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Xylanase |
| Enzyme Form | Powder |
| Form | Powder |
| Application | Food, Feed |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | Halal, Kosher, FSSAI, ISO |
| Origin Country | India |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
Improves Animal Gut Health
Releases Entrapped Nutrients
Improves Feed Efficiency
₹ 2400 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Manisha Parmar (Asst. Manager)
Infinita Biotech Private Limited
B/5/21/22/23, Krishna Industrial Estate, Gorwa, Vadodara - 390016, Gujarat, India