Providing you the best range of acid protease enzyme, alkaline protease enzyme, neutral protease enzymes, keratinase enzymes and lipase enzyme with effective & timely delivery.
₹ 750 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Acid Protease |
| Application Stage | Bating |
| pH Range | Acidic |
| Temperature Range | 30-40 C |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Enzyme Form | Powder & Liquid Both |
| Form | Powder & Liquid |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Bating Enzyme |
| Application Stage | Bating |
| Form | Powder & Liquid |
| Temperature Range | 40-50 C |
| Packaging Size | 25 kg |
| pH Range | Alkaline |
| Packaging Type | HDPE Drum |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Powder |
| Activity | 10000 u/g |
| Application | leather |
| Protease Type | Neutral Protease |
| Packaging Size | 25 kg |
| pH Range | 4.0 - 7.0 |
| Declared Activity Unit | U/g |
| Formulation Type | Single Enzyme |
| Certifications | Halal, FSSAI, Kosher, ISO |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Type | Alkaline Enzyme |
| Application Stage | dehairing by breaking down keratin |
| Form | Powder |
| pH Range | Alkaline |
| Temperature Range | 30-60 C |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 425 / Kg Get Latest Price
| Enzyme Form | Liquid |
| Enzyme Type | Bating Enzyme |
| Activity | 20,000 U/g |
| Application Stage | Improves the tanning and dyeing processes |
| Application | Leather |
| Temperature Range | 40-50 C |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Form | Powder & Liquid |
Minimum order quantity: 25 Kg
Manisha Parmar (Asst. Manager)
Infinita Biotech Private Limited
B/5/21/22/23, Krishna Industrial Estate, Gorwa, Vadodara - 390016, Gujarat, India